0
0

خلاصه‌ای از هفتمین گزارش روندهای جهانی شورای اطلاعات ملی، روندهای جهانی تا 2040

1358 بازدید

معرفی گزارش روندهای جهانی شورای اطلاعات ملی

(National Intelligence Council’s Global Trends report)

گزارش روندهای جهانی از سال 1997 هر چهار سال یکبار منتشر می‌شود که در این گزارش، روندهای اصلی و عدم قطعیت‌هایی که در دو دهه آینده فضای استراتژیک ایالات متحده را شکل می‌دهد، ارزیابی می‌شود.  روندهای جهانی به منظور تهیه چارچوبی تحلیلی برای سیاست‌گذاران در اوایل هر دولت طراحی شده است زیرا آن‌ها استراتژی امنیت ملی را تدوین می‌کنند و از آینده‌ای نامشخص استفاده می‌کنند.

 

خلاصه‌ای از پیش‌بینی وضعیت جهان تا سال 2040

در ادامه خلاصه‌ای از پیش‌بینی‌های ارائه شده از روندهای جهانی در این سند در قالب نکات کلیدی در سه حوزه اقتصاد، محیط زیست و تکنولوژی بیان می‌گردد:

روندهای جهانی اقتصادی

طی دو دهه آینده، چندین روند اقتصادی جهانی، از جمله افزایش بدهی ملی، فضای تجارت پیچیده‌تر و پراکنده‌تر، گسترش جهانی تجارت خدمات، اخلال در اشتغال جدید و ادامه ظهور شرکت‌های قدرتمند، به احتمال زیاد شرایط را در داخل و بین ایالت‌ها شکل می‌دهد.

بسیاری از دولت‌ها ممکن است متوجه شوند که از انعطاف پذیری کمتری برخوردار هستند زیرا با فشار ناشی از موضوعات زیر مواجه و کنترل می‌شوند: بدهی بیشتر، قوانین متنوع معاملات و  همچنین فشارهای عمومی در موضوعاتی به گستردگی تغییرات جمعیتی تا تغییرات آب و هوایی

به نظر می‌رسد اقتصادهای آسیایی آماده ادامه دهه‌ها رشد هستند، اگرچه به صورت بالقوه با سرعت کمتری روبرو هستند. رشد بهره‌وری یک متغیر اصلی در سطح جهانی خواهد بود. افزایش نرخ رشد در کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به دولت‌ها کمک می کند تا با چالش‌های اقتصادی، جمعیتی و سایر مشکلات مقابله کنند. بعلاوه افزایش نرخ رشد در آسیا می‌تواند به کشورها کمک کند تا از دام (تله) با درآمد متوسط جلوگیری کنند. جزییات کامل‌تر از گزارش روندهای جهانی 2040 در حوزه اقتصاد در مقاله دیگری شرح داده شده است. برای مطالعه اینجا کلیلک کنید.

روندهای جهانی محیط زیست

طی 20 سال آینده، تأثیرات فیزیکی ناشی از تغییر آب و هوا مانند دمای بالاتر، افزایش سطح دریا و حوادث شدید آب و هوایی، هر کشوری را تحت تأثیر قرار خواهد داد. هزینه‌ها و چالش‌ها به طور نامتناسبی بر دوش کشورهای در حال توسعه می‌افتد و با تخریب محیط زیست تلاقی می‌کند. به دنبال آن ریسک‌های مربوط به غذا، آب، بهداشت و امنیت انرژی را تشدید خواهد شد.

تأکید بیشتری بر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای برای دستیابی به صفر خالص با فناوری‌های جدید انرژی و تکنیک‌های حذف دی اکسیدکربن برای دستیابی به هدف توافق پاریس برای محدود کردن گرم شدن به 1.5 درجه سانتیگراد وجود دارد. با این حال، هرچه دنیا به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد نزدیک می‌شود – احتمالاً طی 20 سال آینده – علیرغم پیامدهای احتمالی، تقاضای تحقیقات مهندسی و تلاش‌ها برای خنک شدن کره زمین افزایش می‌یابد.

در حالی که کشورها با گزینه‌های دشواری در مورد چگونگی اجرای کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای و اقدامات تطبیقی روبرو هستند، بحث در مورد چگونگی اجرای سریع آن جهت رسیدن به net zero تشدید می‌شود. در این شرایط نه بارسختی و نه منافع به طور مساوی در داخل یا بین کشورها توزیع نخواهد شد و نتایجی از قبیل افزایش رقابت، کمک به بی‌ثباتی ، فشار آمادگی نظامی و تشویق اختلافات سیاسی را به دنبال خواهد داشت.

Net zero هدف نفی کامل میزان گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط فعالیت‌های انسانی است که با کاهش انتشار و اجرای روش های جذب دی اکسید کربن از جو حاصل می‌شود. “انتشار خالص گازهای گلخانه ای دی اکسید کربن باید تا سال 2050 به صفر خالص برسد.”

 

روندهای جهانی تکنولوژی

طی دو دهه آینده، سرعت و تأثیر تحولات فناوری به احتمال زیاد افزایش می‌یابد، تجارب و توانایی‌های انسان را تغییر داده و بهبود می‌بخشد. از طرفی ضمن ایجاد تنش‌ها و اختلالات جدید‌، توانایی مقابله با چالش‌هایی مانند پیری، تغییر اقلیم و رشد پایین بهره‌وری را درون و بین جوامع، صنایع و ایالت‌ها فراهم می‌کند. در دهه‌های بعدی شاهد افزایش رقابت جهانی برای عناصر اصلی برتری فناوری مانند استعدادها، دانش و بازارها خواهیم بود که به طور بالقوه منجر به ایجاد رهبران جدید فناوری یا سلطه طلبی خواهد شد.

مسابقه برای تسلط فناورانه به طور جدایی ناپذیری با جغرافیای سیاسی (ژئوپلیتیک) در حال تکامل و همچنین با رقابت گسترده آمریکا و چین آمیخته شده است. اما مزیت‌های تکنولوژیکی و برتری نصیب شرکت‌هایی می‌شود که تمرکز طولانی مدت، منابع و دامنه جهانی دارند.

خروجی و نتیجه فن آوری‌ها و کاربردهای آن کشورهای در حال توسعه را قادر می‌سازد تا از آخرین پیشرفت‌های اصلی استفاده کنند، برنامه‌های جهانی را در مناطق مختلف توسعه دهند و به زنجیره‌های عرضه جهانی کمک کنند.

 

روندهای جهانی

 

معرفی گزارش روندهای جهانی از زبان گروه استراتژیک آینده در شورای اطلاعات ملی

هدف، ارائه پیش‌بینی خاصی از جهان در سال 2040 نیست. در عوض، هدف ما این است که به سیاست‌گذاران و شهروندان کمک کنیم تا ببینند چه چیزی ممکن است فراتر از این افق باشد و برای مجموعه‌ای از آینده‌های احتمالی آماده شوند. هر نسخه از Global Trends (روندهای جهانی) یک اقدام منحصر به فرد است، زیرا نویسندگان آن در شورای اطلاعات ملی یک روش تهیه می‌کنند و تجزیه و تحلیل را تدوین می‌کنند. این فرایند شامل مراحل متعددی است:

  • بررسی و ارزیابی نسخه های قبلی Global Trends برای درس های آموخته شده
  • تحقیق و کشف شامل مشاوره‌های گسترده، جمع‌آوری داده‌ها و تحقیقات 
  • تركیب ، ترسیم و تهیه پیش‌نویس
  • درخواست بازخورد داخلی و خارجی برای تجدید نظر و تشدید تجزیه و تحلیل

مولفه اصلی این پروژه گفتگوهای ما با جهان خارج از دروازه های امنیتی ما بوده است. ما از مکالمه مداوم با دانشگاهیان و محققان محترم در طیف وسیعی از رشته‌ها بهره‌مند شدیم و مطالعه خود را در آخرین نظریه‌ها و داده‌ها در نظز گرفتیم. ما همچنین برای شنیدن دیدگاه‌های مختلف، از دانش آموزان دبیرستانی در واشنگتن دی سی، سازمان‌های جامعه مدنی در آفریقا، رهبران تجارت در آسیا، گروه های زیست محیطی در آمریکای جنوبی و …  ارتباطات خود را گسترش دادیم. این بحث ها، ایده ها و تخصص‌های جدیدی به ما ارائه داد، فرضیات ما را به چالش کشید و به ما کمک کرد تا سوگیری ها و نقاط کور خود را شناسایی و درک کنیم.

یکی از چالش های کلیدی پروژه با این گستردگی و وسعت، چگونگی سازماندهی کلیه تحلیل‌ها به داستانی منسجم، یکپارچه و رو به جلو است. ما این گزارش را حول دو اصل سازماندهی مرکزی ساختیم:

  • شناسایی و ارزیابی نیروهای گسترده‌ای که در حال شکل‌گیری محیط استراتژیک آینده هستند
  • بررسی نحوه عملکرد و پاسخگویی جمعیت و رهبران به نیروه

براساس این اصول سازماندهی، ما تجزیه و تحلیل را در سه بخش کلی ایجاد کردیم:

ابتدا، ما نیروهای ساختاری را در چهار زمینه اصلی بررسی می کنیم: جمعیت شناسی ، محیط زیست ، اقتصاد و فناوری. ما این حوزه ها را به این دلیل انتخاب کردیم که در شکل‌گیری پویایی آینده بنیادی هستند و از نظر دامنه نسبتاً جهانی هستند  و به این دلیل که می‌توانیم بر اساس داده‌ها و شواهد موجود پیش‌بینی‌هایی با درجه اطمینان منطقی ارائه دهیم.

بخش دوم نحوه تعامل و تلاقی این نیروهای ساختاری را با عوامل دیگر بررسی میکند تا در سه سطح تجزیه و تحلیل: افراد و جامعه، ایالت‌ها و سیستم بین الملل بر پویایی های نوظهور تأثیر بگذارد. تجزیه و تحلیل در این بخش به دلیل تغییرپذیری انتخاب‌های انسانی که در آینده انجام می‌شود ، درجه بالاتری از عدم اطمینان را شامل می‌شود. ما بر شناسایی و توصیف پویایی های کلیدی در حال ظهور در هر سطح متمرکز هستیم، از جمله اینکه چه چیزی آنها را هدایت می‌کند و چگونه ممکن است در طول زمان تکامل یابند.

سرانجام، بخش سوم چندین عدم قطعیت اساسی را شناسایی می‌کند و از آنها برای ایجاد پنج سناریوی آینده در جهان در سال 2040 استفاده می کند. این سناریوها پیش‌بینی نیستند بلکه به منظور گشودن دیافراگم در مورد امکانات، بررسی ترکیبات مختلفی از چگونگی بازی نیروهای ساختار ، پویایی‌های در حال ظهور و عدم قطعیت‌های اصلی هستند.

هنگام کاوش در آینده بلند مدت، چالش دیگر انتخاب موضوعاتی است که باید پوشش داده شود و تأکید شود و کدام یک از موارد را کنار بگذارید. ما بر روندها و پویایی‌های جهان در بلند مدت تمرکز کرده‌ایم که احتمالاً برای دهه‌ها جوامع، ایالت‌ها و سیستم بین‌الملل را شکل داده و آن‌ها را در زمینه گسترده‌تری ارائه می‌دهد. بر این اساس، به  سایر مسائل کوتاه مدت و بحران‌ها کمتر پرداخته شده است.

ما این تحلیل را با فروتنی ارائه می‌دهیم، می‌دانیم که آینده به طرزی پیش‌بینی نشده است. ما استدلال‌هایی را می‌سازیم که مبتنی بر داده‌ها هستند و به طور مناسب انباشته شده‌اند. ما کار خود را نشان می‌دهیم و آنچه را می‌دانیم و نمی‌دانیم توضیح می‌دهیم. ما فرضیه‌های جایگزین و اینکه چگونه ممکن است اشتباه کنیم را در نظر می‌گیریم. همچنین ما از مواضع یا ترجیحات سیاست حمایت نمی‌کنیم. روندهای جهانی، چشم انداز شورای اطلاعات ملی را در مورد  روندهای آینده منعکس می‌کند.

ما مفتخریم که گزارش روندهای جهانی را به صورت عمومی منتشر  کنیم تا مخاطبان سراسر جهان آن را بخوانند و مورد توجه قرار دهند. امیدواریم که به عنوان یک منبع مفید عمل کند و گفتگویی درباره آینده جمعی ما ایجاد کند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد خلاصه‌ای از هفتمین گزارش روندهای جهانی شورای اطلاعات ملی، روندهای جهانی تا 2040

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

F